Parlika2023-11-22T11:48:43+02:00
Kategória

Žáner/Druhdokument
CopyrightAH production s.r.o. (For Film
s.r.o.)
2016

Film skúma postavenie afganských žien počas transformácie Afganistanu z totalitnej talibanskej teokracie na demokratický štát. Zaznamenáva príbeh Suraye Parliky, zrelej afgánskej ženy, ktorá sa po porážke Talibanu odhodlala vstúpiť do veľkej i občianskej politiky, teda „na územie mužov“. Do arény, kde prítomnosť aktívnych žien, napriek ústavným garanciám, považujú aj členovia vlády a parlamentu (zväčša pohlavári kmeňov) skôr za výstrednosť. Najmä vtedy, keď odvážne ženy s odhalenou tvárou nemlčia, ale pokúšajú sa vo verejnom priestore vyvolať otvorenú diskusiu: o disproporciách medzi zákonmi a ich (ne)uplatňovaním v každodennom živote, o zjavnej i skrytej diskriminácii žien, či o konkrétnych zločinoch mužov voči ženám, ktoré sa snažia žiť dôstojnejšie.

Portrét Soraye Parliky je doplnený o „čiernu kroniku“ zločinov z rozličných provincií Afganistanu, ktorých sa dopúšťajú muži nielen voči aktivistkám, ale aj voči ženám z rodiny, manželkám a dcéram. Neraz iba preto, že sa odhodlali nadobudnúť základné vzdelanie. Zo strohých viet, bez emocionalizácie obrazom, sa dozvieme, že iba v minulom roku vyše tisíc takýchto incidentov skončilo smrťou žien, alebo ich brutálnym zmrzačením (napríklad vyrezaním jazyka).

Autorkou filmu je Sahraa Karimi, ktorá na Slovensku študovala Filmovú a televíznu fakultu VŠMU a Afganistan je jej rodnou krajinou.

Účinkovali: Suraya Parlika
Abdol Wakil
Malek Settiz
Suleiman Layeq
Torpekay Nawabi
Habiba Omar
Khadija Shirbaaz
Lina Alam
Soheyla Heydari
Autor hudby a hra na gitare: Juraj Burian
Zvukový dizajn, strih zvuku a mixáž zvuku: Peter Mojžiš
Kamera: Sahraa Karimi
Strih: Peter Harum
Producentka: Barbara Hessová
Námet, scenár a réžia: Sahraa Karimi
minsterstvo_kultury_big

TECHNICKÉ DETAILY

Názov: Parlika
Originálne znenie: perzské
Titulky: slovenské, anglické
Dĺžka: 50 minút 25 sekúnd
Formát: FULL HD (16:9) Rozlíšenie: 1920×1080 FPS:25/1
Zvuk: dolby 5.1, stereo
Nosiče: DCP, blu-ray, DVD
Žáner: dokument
Rok výroby: 2016
Copyright: AH production
Slovenská premiéra: MFF Jeden svet – október 2016
Oficiálna web stránka: www.forfilm.sk/parlika

SÚBORY NA STIAHNUTIE

ZÁBERY Z FILMU

Zatopené a Parlika na LLF 2017

Naše najnovšie dokumentárne filmy Zatopené a Parlika si budú môcť pozrieť návštevníci 46. ročníka filmového festivalu Lubuskie Lato Filmowe v súťažnej sekcii 28. júna 2017 o 11:00.

21 júna, 2017|

Parlika na MFF Bratislava

Film Parlika budú môcť vidieť návštevníci Medzinárodného filmového festivalu Bratislava v stredu 16. novembra 2016 o 15:45 v Kine Lumiére. Facebook: https://www.facebook.com/events/152804358524932/

12 novembra, 2016|

Rozhovor so Sahrou Karimi

„Chcem ukázať skutočný obraz mojej rodnej krajiny a postavenia žien v nej," hovorí režisérka Sahraa Karimi, ktorá na Slovensku žije pätnásť rokov. Vo svojich autorských filmoch prináša silné príbehy z Afganistanu - na festivale Jeden svet uviedla premiéru filmu Parlika o afganských ženách, o ich živote počas premeny krajiny z totalitnej talibanskej teokracie na demokratický štát. Nahrávala Lenka Dzobová: Zdroj: https://slovensko.rtvs.sk/clanky/kultura/118320/premiera-filmu-parlika-o-afganskych-zenach Autorka: Lenka Dzobová

17 októbra, 2016|

Slovenská premiéra filmu Parlika

Slovenská premiéra filmu Parlika sa uskutočnila na 17. ročníku Medzinárodného filmového festivalu JEDEN SVET 14.10 v piatok o 18:30 v kinosále FTF VŠMU.

15 októbra, 2016|
Go to Top